Menu & Search

Jugoslovenski Golf prati trendove

Jugoslovenski Golf prati trendove

Tih i ujednačen zvuk četvorocilindričnog motora razbijao je tišinu dvorišta zgrade u centru Šapca i taj umirujući ritam klipova pripremao nas je za prizor kakav se retko susreće, ali dugo pamti. U boji slonove kosti, na zlatnim BBS felnama, iza velikih garažnih vrata se polako pomaljala ikona iz Tvornice Automobila Sarajevo — VW Golf sa uskim stop svetlima, kratkim metalnim branicima i oznakom JL na trećim vratima.

Uz pomoć Uroša, našeg domaćina, pronašli smo idealnu lokaciju u neposrednoj blizini železničke stanice. „Golf je TAS-ov sa četiri brzine i motorom od 1100 kubika, prva serija sa uskim štopkama. Uzet je od prvog vlasnika i sadašnja kilometraža mu je oko 60.000km.“ počeo je Goran „Motor nikada nije otvaran, a menjane su samo potrošne stvari: sajle kvačila, kočnice i gasa, svećice i slično.“ Takođe, Golf je osvežen delovima iz Volfsburga — kvake, maska, farovi i retrovizori zajedno sa po jednom maglenkom na braniku i BBS felnama upotpunjuju prepoznatljivi nemački oldschool izgled: „Mnogi su me pitali koje su to felne jer ih ne prepoznaju u ovoj kombinaciji boja. One su BBS sa Golfa Trojke, ali težim ka tome da na njega stavim BBS RS ili RM. Zbog felni sam morao da menjam opruge i amortizere. Pozadi imam 20mm prostora, a napred 5!“

„Žao mi je što ga nisam fotografisao kad sam ga tek uzeo. Tada je bio matiran, a limarija mu je malo popustila na rubovima, imao je nekoliko tačkica rđe. Sa desne strane je imao jednu ogrebotinu, ali uglavnom je bio kompletan, sa svim lajsnama i detaljima. Sve delove koje sam zamenio i dalje imam kod sebe“, proveo nas je Goran kroz stanje pre farbanja spoljašnjosti svog Golfa. Dok su stakla bila skinuta, Goran ih je potamnio samo za nijansu, a bezbojni vetrobran je zamenio onim sa zelenim prelivom.  „Unutrašnji izgled sam radio kao GTI — volan, Wolfsburg edition ručica menjača sa izgledom loptice za golf i centralna konzola. Enterijer ne bih ni radio da nije počeo da se kruni, ali su nebo i skaj ostali isti, a presvlačio sam samo platno.“

Tokom restauracije koja je u celosti izvedena u Šapcu, Goran je pazio na sve detalje: „Već 1979. godine, Volkswagen priprema karoseriju za plastične branike koji su se pojavili 1980. i ostavlja rupe iza zadnjih rubova. Nisam želeo da ih zatvorim jer su one karakteristične za moj automobil. Vratio sam i sve nalepnice na svoje mesto, baš onakve kakve su originalno bile.“ Svoje vatreno krštenje Golf je imao u avgustu prošle godine, kada je Goran na poziv Volkswagen Kluba Tivat krenuo na put do Crne Gore na šesti Međunarodni skup starih Volkswagena. Tek završen, Golf je uprkos vrućini, krivinama i gužvama bez problema, ali posle brojnih pauza i trinaest sati puta stigao u jadranski gradić. Zbog svakodnevnih obaveza, ali i očuvanja stanja u kom ga je doveo, Goran svog Golfa vozi retko, ali uživa u svakom pređenom kilometru.

Bez trunke preterivanja, u Goranovom Golfu smo uživali i mi, kao i nekoliko sugrađana koji su imali retku priliku da ga vide na ulici. Kao pravi automobil iz naroda, Golf dolazi u raznim oblicima, bojama i stanjima, a naš tip Golfa je uvek onaj koji je pažen kao član porodice.

Autor teksta: Đorđe Sugaris
Autor fotografija: Miloš Nikodijević

4 Comments

  1. 10 godina ago

    kakava prica stoji iza ove jedne zute maglenke napred ?
    na puno golf-ova je viđam ovako ali neznam razlog 🙂

  2. ggg
    10 godina ago

    top

  3. 10 godina ago

    Auto je u old-school stilu, prednja maglenka je na desnoj strani ispod branika, dok je zadnja sa leve strane. Jednostavno ovaj stil je uvazen sirom sveta.

  4. Zhorzh
    10 godina ago

    Bravo Pacika….odradjeno sa ukusom…